Ako vybrať kufor, box či organizér na náradie?

Každý kutil - či už amatér, alebo profesionál potrebuje mať vo svojom náradí nejaký systém. K tomu môžu slúžiť rôzne priehradky, samotný stôl alebo ponk a tiež klasické nástenky so zatlčenými klincami. Najlepším riešením sú ale špeciálne kufre a zakladače, kam sa okrem náradia zmestí tiež vhodné príslušenstvo.

Každý kutil - či už amatér, alebo profesionál potrebuje mať vo svojom náradí nejaký systém. K tomu môžu slúžiť rôzne priehradky, samotný stôl alebo ponk a tiež klasické nástenky so zatlčenými klincami. Najlepším riešením sú ale špeciálne kufre a zakladače, kam sa okrem náradia zmestí tiež vhodné príslušenstvo.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pred výberom

Základné požiadavky

V prvom rade existujú modely pre domáce použitie a pre profesionálnych remeselníkov. Ak máte domácu dielňu a najväčší penzum práce odvediete okolo domu, nie je nutné utrácať za profi modely zo špičkových materiálov a s pokročilejšími funkciami. Pokiaľ bude kufor alebo zakladač neustále v dielni, môžete zvoliť model s väčšími rozmermi a hmotnosťou. Ak potrebujete s náradím cestovať, bude vás zaujímať iný typ. Rovnako dôležité je potom samotné náradie, ktoré chcete ukladať. Niektoré zakladače sú totiž dimenzované na konkrétny typ - račne, vŕtačky, skrutkovače atď.

Prevedenie

Výrobcovia sa snažia kutilom vyjsť čo najviac v ústrety. Preto prichystali hneď niekoľko spôsobov, ako náradie organizovať. Tým prvým je klasický kufor či box s dômyselným vnútorným delením na priehradky a sekcie. Ak budete náradie prenášať, najpohodlnejší bude batoh, prípadne taška cez rameno, kde lepšie rozložíte váhu výbavy. V dielni vám zase najväčšiu službu urobí skrinka s mnohými zásuvkami alebo organizér, ktorý môže byť aj nástenný.

Parametre

Rovnakú mieru pozornosti budete musieť venovať tiež parametrom zakladača. Podľa množstva uskladneného náradia budete hľadať modely so zodpovedajúcou nosnosťou. Lacnejšie modely majú nosnosť napr. len 10 kg, profesionálnejšie modely potom môžete využiť napríklad aj ako schodíky a ich nosnosť dosahuje aj viac ako 60 kg.

Čo sa týka rozmerov, môžete si vybrať puzdro na vŕtačku a niekoľko kusov príslušenstva rovnako, ako veľkú hliníkovú skriňu. Na výber máte zo stoviek modelov a je len na vás, aký si vyberiete. Väčší kufor ale znamená tiež ťažší kufor. To majte pri výbere na pamäti. Najľahšie zakladače vážia aj menej ako 5 kg, štandardom je potom váha cca medzi 2-7 kg.

Vnútorná kapacita a usporiadanie

Vnútorný objem udávajú výrobcovia v litroch. Menšie zakladače majú kapacitu okolo 10 l, ale väčšina kutilov si vystačí s 30 l. Najväčšie skrine a boxy môžu ponúknuť aj 70 l a viac.

Rovnako dôležité ako vnútorný objem je aj členenie priestoru. Štandardom sú vnútorné pevné priehradky. Čím viac, tým lepšie - na skrutky a ďalší drobný materiál. K užitočným pomocníkom patria tiež elastické vrecká alebo pútka, kam môžete svoje náradie uchytiť. Niektoré varianty poradačov sú viacposchodové s niekoľkými plátmi s vlastným priestorom. Prípadne majú ďalší delený úložný priestor vo veku.

Vnútorné vybavenie

V niektorých prípadoch obstaráte celú sadu náradia vrátane kufríka. To je ideálny stav, pretože vnútorné členenie vrátane možného čalúnenia stopercentne zodpovedá vybaveniu. Pokiaľ ale nakupujete samostatne náradie aj organizéry, mal by vás zaujímať predovšetkým počet a druh úložných častí. Týchto dielov by malo byť možné dokúpiť čo najviac. Rovnako tak vnútorný priestor by mal byť pripravený na modulárne delenie a vkladanie prepážok.

Materiál a kvalita spracovania

Hliník

Tento materiál nájdete u väčšiny hobby kufrov. K jeho hlavným výhodám patrí nízka cena, dostupnosť a tiež atraktívny vzhľad. Tieto výrobky majú väčšinou veľké množstvo priehradiek a všeobecne členitý vnútorný priestor. Pre mnoho kutilov bude dôležitá aj nízka cena. Hliník má samozrejme tiež niekoľko nedostatkov. Predovšetkým sa rýchlejšie opotrebuje a nie je vhodný pre ťažšie náradia.

ABS plast

Známejší je ako škrupina a ako taký je pomerne ľahký a pritom odolný voči nešetrnému zaobchádzaniu. Materiál sa ťažko poškriabe a je odolný aj voči vysokým teplotám. Pritom nie je o toľko drahší, ako hliníkový kufor. Pokiaľ má ABS plast nejaký nedostatok, je to jeho estetická stránka. Kufre z ABS plastu sú totiž zamerané primárne na funkciu a nie sú skrátka tak "pekné" ako hliníkové varianty.

HDPE

Najdrahší materiál, s ktorým si ale kupujete to najlepšie na trhu. Ide o vysoko pevný a dokonca pružný plast (skratka znamená High Density Poly Ethylene), ktorý toho vydrží naozaj veľa. Ponúkne odolnosť proti teplu, mrazu aj proti chemickým látkam, ako sú oleje, riedidlá a pod.. Za to si ale budete musieť priplatiť a počítať s vyššou hmotnosťou. Ide o prémiové kufre, preto nečakajte tak bohatý výber ako v predchádzajúcich variantoch. Ak sa však rozhodnete pre HDPE kufor, kupujete si pomocníka na dlhé roky.

Kvalita spracovania

Parameter, ktorý je pre remeselníkov, či už profesionálov, alebo hobby kutilov zásadný. Všetko by malo pôsobiť dostatočne robustne, aby odolalo nešetrnému zaobchádzaniu. Spojovacie diely musia mať istý chod bez zbytočnej "vôle". Rukoväte by mali byť protišmykové a dostatočne veľké, aby sa dali uchopiť aj v rukaviciach. Kolieska sa nesmú zadrhávať na žiadnom materiáli a vnútorné priehradky a vrecká treba mať vždy na dosah a dostatočne veľké.

Organizér na náradie môže disponovať zaujímavými funkciami

Užitočné funkcie

  • Kolieska - zaujímavým doplnkom môžu byť kolieska, vďaka ktorým bude kufor pojazdný a nemusíte tak nič dvíhať. Optimálne použitie je na stavbách, kde je potrebné ťažké náradie a časté prenášanie. Dajte si však pozor na dlhodobé používanie na nespevnenom povrchu - mohlo by dôjsť k poškodeniu koliesok.

  • Zámok - užitočný bezpečnostný prvok. Obzvlášť ho oceníte na miestach, kde sa pohybuje viac ľudí. Zámok môže byť buď klasický kľúčový, alebo v lepšom prípade na číselný kód.

  • Rozložiteľnosť - vyberateľnosť vnútorných dielov je častým doplnkom väčších kufrov a zakladačov. Funkciu využijete vždy, keď potrebujete vybrať napr. jeden kus náradia a niekoľko kusov príslušenstva zároveň a preniesť na iné miesto. Samotné plató má často vlastné delenie pre väčšiu praktickosť.

  • Vodotesnosť - ak pracujete v prašnom alebo vlhkom prostredí, potrebujete organizér s kvalitným tesnením. Vďaka tomu neprepustí kufor ani kvapku vody alebo akékoľvek nečistoty.

  • Rukoväť - veľký pomocník pri transporte. Rukoväť môže byť textilná alebo plastová, každopádne by mala byť z protišmykového materiálu a ľahko uchopiteľná aj v rukaviciach.

  • Rôzne druhy vložiek, plátov a vreciek - tu hľadajte čo najväčšiu variabilitu. To znamená nielen rozdelenie do poschodí a pevnými priehradkami, ale tiež napríklad špeciálne vrecká a úchyty. Často ide trebárs o vrecká na rôzne dokumenty, výkresy alebo faktúry.

  • V-žliabok - ak pracujete s drevom, jedná sa takmer o nevyhnutnosť. Ide o drážku, do ktorej vložíte latku a odrežete ju tak oveľa ľahšie ako na kolene. Obídete sa tak bez klasických kôz.